Radca prawny, adwokat?

Czym różnią się kompetencje radcy prawnego od adwokata? Z kim należy skonsultować swoje działania?

Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego określa PRLowska ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, która określiła zasady wykonywania przez nich obsługi prawnej oraz zalegalizowała samorządy radców prawnych. Zawód ten wyłoniony został głównie w celu prowadzenia obsługi prawnej przedsiębiorstw państwowych, a te zostały przymuszone do korzystania wyłącznie z ich usług. Wynika z tego jedna z istotnych różnic pomiędzy oboma zawodami – możliwość świadczenia usług w stosunku pracy, tj. radcowie prawni mogą być zatrudnieni na etacie w firmie lub instytucji. Co z resztą jest często spotykane.

Jednak nie tylko praca na etacie może uwiązać radcę. Wykonywanie tego zawodu możliwe jest w spółce cywilnej jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej. I co ciekawe – umowa o pracę w zakresie obowiązków nie może wykraczać poza ustawowe uprawnienia radcy, a stanowisko musi być samodzielne i podległe bezpośrednio kierownikowi jednostki organizacyjnej.

Adwokat natomiast należy do niejasno określonej grupy wolnych zawodów oraz do zawodu zaufania publicznego. Wyłącza to możliwość pracy na etacie. Realnie jednak adwokat posiada jedną istotną przewagę nad radcą – możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym, a dokładniej w sprawach karnych i karnoskarbowych (do czego nie mają prawa radcowie).

Radca ma też prawo przygotowania poświadczenia odpisu dokumentu za zgodność z okazanym oryginałem, a taka osoba, zwłaszcza w dużym przedsiębiorstwie, może być potrzebna każdego dnia.

Należy zauważyć, że uprawnienia radców prawnych w ostatnich latach były systematycznie rozszerzane. Zyskali oni możliwość występowania przed sądami już nie tylko w sprawach sądowo-administracyjnych, ale również np. obrony w sprawach o wykroczenia. Dzięki temu nastąpiło jeszcze większe zbliżenie się obu zawodów, a podział na dwie różne korporacje zaczął być coraz bardziej sztuczny. Dlaczego więc nadal istnieje podział? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Radców jest podobno trzy razy więcej niż adwokatów dlatego korporacje adwokackie blokują próbę usunięcia tego sztucznego podziału, chociaż projekty takie są i miejmy nadzieję ostatecznie zostaną usunięte.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s