Sąsiedzki kodeks

Musisz sprzeciwiać się działaniom natrętnego sąsiada! Art. 144 mówi, że posiadacz obiektu powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by burzyły korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad normalną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Jak przedstawia się to w rzeczywistości?
Nie zaprotestujemy postawieniu na terenie sąsiada budynku, który architektonicznie nie przypada nam do gustu. Co potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 6.12.2007 – „…prawo do zabudowy nieruchomości jest podstawowym prawem właściciela nieruchomości.” Wykonanie inwestycji na działce nie burzy zasad współżycia społecznego, nie jest też niezgodna ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa własności. Nie istnieją również przepisy prawa zakazujące realizacji inwestycji z tego powodu, że budowa mogłaby sprawić uciążliwość dla posiadacza sąsiedniej nieruchomości. Przepisy prawa nie dają ludziom możliwości do dochodzenia, by sposób zagospodarowania sąsiedniej nieruchomości honorował ich zapatrywania estetyczne.

Odmiennie sprawa rysuje się kiedy przeprowadzane przez naszego sąsiada prace zagrażają naszym budynkom. Kodeks cywilny zabrania wykonywania prac ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiadującym utratą oparcia. Jeśli zatem mamy budynek na górce, a sąsiad sprowadza koparkę, która zaczyna kopać niedaleko tego miejsca, posiadamy prawo zaprotestować. Istotne jest w tej sytuacji to, iż nie ma znaczenia, to że roboty ziemne mają być wykonywane na mocy wydanego przez stosowny organ administracyjny pozwolenia na budowę.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii prawo cywilne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s